S z k o l n y     S e r w i s     I n f o r m a c y j n y     
|   Pi±tek, 04 lipca 2025r  |    | U¿ytkownik niezalogowany


 

 

 

   

Wspomnienia Emilii Kołtun

 

Historia
2008-06-12 Mirosław Kuduk

        PracÄ™ rozpoczęłam w 1954 roku w trzy miesiÄ…ce po ukoÅ„czeniu studiów. FunkcjÄ™ dyrektora sprawowaÅ‚ wówczas Rudolf Probst. ZostaÅ‚am zatrudniona na etacie nauczyciela historii w liceum i w szkole podstawowej, a także otrzymaÅ‚am wychowawstwo. W czasie swojej wieloletniej pracy w szkole ( od roku 1954 do 1991 ) prowadziÅ‚am zajÄ™cia nie tylko z historii ale również wiedzy o Polsce i Å›wiecie współczesnym, jÄ™zyka rosyjskiego, plastyki.

   Rozpoczynając pracę jako młoda osoba z niewielkim doświadczeniem zastanawiałam się czy podołam obowiązkom jakie niesie ze sobą praca pedagoga. Spotkałam jednak na swej drodze osoby życzliwe, które udzielały mi cennych wskazówek i porad. Jedną z nich była Jadwiga Kubasiewicz pełniąca funkcję doradcy metodycznego w Lublinie. Prowadziła ona bardzo często konferencje szkoleniowe a także służyła bezpośrednią pomocą przyjeżdżając do Grabowca prowadząc lekcje pokazowe.

    Moje obawy dotyczyły również obowiązków wychowawcy mimo , że młodzież była zróżnicowana wiekowo nie sprawiała większych trudności.

    Pobyt w Grabowcu nie ograniczał się tylko do pracy w szkole. Od 1967 roku opiekowałam się Izbą Pamięci, której otwarcie przypadło na 700- lecie Grabowca. Dla miejscowości i regionu była to bardzo ważna uroczystość, brałam udział w jej przygotowaniu wspólnie z Towarzystwem Hrubieszowskim, pomagali mi także uczniowie i inni nauczyciele.

Obchody trwały trzy dni, a poprzedził je Zjazd Regionalistów Kultury z całej Polski.

   Zajmowałam się także przeprowadzaniem prelekcji dla nauczycieli w Hrubieszowie na temat stosunków polsko- radzieckich i zmian w Polsce po 1956 roku, organizowałam również grupy dyskusyjne. Pracowałam w czynie społecznym w ramach OHP w Ulchówku i Radomiu.

   Wspólnie z Komitetem Rodzicielskim i innymi nauczycielami organizowałam bale karnawałowe z których dochód przeznaczony był na rozbudowę szkoły. Pragnę zaznaczyć, że na jednym z balów grała orkiestra Namysłowskiego.

   Oprócz wymienionych funkcji pełniłam jeszcze funkcję kuratora sądowego.  

Po odejściu na emeryturę przez kilka lat nadal pozostawałam czynna zawodowo. Do chwili obecnej interesuję się życiem i zmianami w szkole, w miarę możliwości udzielam rad młodym nauczycielom.



Ods³on: 140774; Odbiorcy publikacji: Wszyscy,
   

Twoim zdaniem

 
000513245 - Miros³aw Kuduk © 2008

 

Profesjonalny Hosting